Uspješno uspostavljen dijalog
I ove se školske godine naša škola uključila u međunarodni projekt p.s. Pokreni solidarnost zajedno s učenicima i učenicama iz Šemovca, Božjakovine, Zaboka, Zagreba, Pakraca, Daruvara, Osijeka, Pleternice, Druškovca, Donje Stubice, Desinića, Lobora, Slavonskog Broda, Poreča, Orehovca, Opatije, Čabra i Delnica. Provodi ga Centar za mirovne studije iz Zagreba u suradnji s organizacijama iz šest europskih zemalja: Francuske, Italije, Slovenije, Poljske i Španjolske. Ovim se projektom želi razvijati kritičko mišljenje, empatija i spremnost na dijalog, potičući mlade da aktivno propituju nepravde i zauzimaju se za društvo temeljeno na razumijevanju i solidarnosti.
Počevši od Međunarodnog dana eliminacije rasne diskriminacije koji se obilježava 21. ožujka poslali smo poruke našim sugrađanima, ali i javnim osobama, ukazujući im na probleme diskriminacije, neravnopravnosti, mentalnog zdravlja, ratnih sukoba, siromaštva, odnosa prema okolišu ilustrirane fotografijama na razglednicama. Uskoro su stigli odgovori koje možete pročitati na panou pored zbornice. Župan je odgovorio pozivom učenicima i učenicama 1.b razreda i prof. Heleni de Karina u ured Županije gdje ih je primila Ermina Duraj, pročelnica Upravnog odjela za poslove župana i Županijske skupštine.
U ožujku i travnju proveden je natječaj za učeničke fotografije na temu Solidarnost. Među pet najboljih fotografija iz naše zemlje dvije su iz naše škole: Ljudski tragovi Lucije Cerović i Ines Pernar i Prepoznavanje Nere Jurešić i Lucije Fajta. Koja će fotografija predstavljati Hrvatsku na susretu u Italiji početkom lipnja odlučuju učenici iz Španjolske, a naši učenici odabrat će predstavnicu Španjolske.
Tako projekt p.s. Pokreni solidarnost ne samo da potiče učenike na razmišljanje i djelovanje već motivira škole da postanu mjesta razmjene ideja, povezivanja i dijaloga.
Nataša Kuzmar Colnar


.jpg?ver=2025-05-14-200541-750)
.jpg?ver=2025-05-14-200541-703)